Close

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    7
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0

    Pokročilá strategie stavby balíčku

    Zdravím všechny české příznivce Shadow Ery,
    Vidím, že se to tu příliš nežije, tak navážu na topic sh1vi, zkusím zde popsat další důležité body, pokud se chcete stát dobrým hráčem s ratingem alespoň nad 200. Dost možná to bude plné chyb (SE hraju cca 4. týdnem), proto budu rád, pokud mě někdo doplní či opraví

    Karetní výhoda
    Jak už psal sh1va, čím víc karet máte na ruce, tím více taktických možností ve hře samotné se vám nabízí. Ovšem nejenže lízání karet vám poskytuje taktické možnosti, především můžete zahrát více karet za kolo jak soupeř. Proto je tolik klíčové, abyste měli v balíčku dostatek dolizovacích karet. Přesný počet se stanovit nedá, pokud máte v balíčku mnoho silných a drahých karet, stačí dolizovacích karet méně, než když budete hrát balíček agresivní a budete jej mít plný slabších, levnějších karet, zde se bez velkého prolizu neobejdete ani náhodou. Mezi typické dolizovací karty nepatří Bazaar či Bad Santa, které jsou výhodnější pro soupeře, protože vy musíte na jejich seslání obětovat své zdroje a ještě svojí kartu narozdíl od soupeře! Karetní výhodu Vám zajístí třeba Belladonna nebo Tainted Oracle. Jiným příkladem, jak získat karetní výhodu (a zpomalit soupeřovo tempo, o tom více v následujícím odstavci) je Here Be Monsters - nejenže si za zahrání této karty líznete další, ale ještě spálíte kartu soupeře. Opačným příkladem je Shriek of Vengeance, což je na první pohled skvělá ničící karta, ovšem výměnou za zničení jedné karty soupeře musíme obětovat 2 karty své a ještě navíc ztrácíme vlastní tempo. Shriek je tedy sice dobrý na zbavení se nepřátelských nepříjemných karet, ale je dobré si rozmyslet, zda-li je v balíčku skutečně potřebná, jestli se jako doplněk ke strategii nehodila jiná karta víc. Suma sumárum - čím více karet, za něž si líznete další kartu (jen vy!) máte, tím větší je vaše karetní výhoda, čím větší je Vaše karetní výhoda oproti soupeři, tím větší šanci máte vyhrát. Ale pozor! Velký počet karet na ruce neznamená, že vyhrajete, důležité je mít za co ty karty sesílat, navíc na ruce nemůžete mít víc jak 7 karet, takže jestliže před začátkem Vašeho tahu máte na ruce 7 karet, žádnou si nelíznete, tedy ztrácíte karetní výhodu

    Tempo a sesílací cena karet
    Mezi další důležité aspekty u SE (a karetních her obecně) patří rychlost vašeho balíčku - jak rychle se chcete zbavit soupeře. Sesílací cena karet je pak jakousi podkapitolou, dá rozum, že pokud je v balíčku celkově mnoho drahých karet (v SE za 4 a více zdrojů), soupeře rychle nezabijeme a naopak. Tempo Vašeho balíčku se odvíjí od sesílací ceny karet, od poškození, které soupeři s kartami jste schopni způsobit a množství karet, jež Vám zaručují karetní výhodu. Pokud máte balíček plný defenzivních karet, jako je např. Infernal Gargoyle, tempo hry zpomalujete, zatímco Blake Windrunner tempo hry spíše zvyšeuje. Nejvíce však tempo hry zrychluje Bazaar, tím, že si oba hráči lížou dvě karty, je velmi snadné obětovat každé kolo jednu kartu a mít tak k dispozici poměrně brzo velké množství zdrojů, ale bacha, soupeř z toho těží trochu víc, protože si jako první líže dvě karty. Už jsem zde zmiňoval Here be monsters, což je skvělá karta, pokud chcete zpomalit soupeřevo tempo, což mnohdy může být rozhodujícím prvkem pro vítězství. Avšak zde je důležité mít se na pozoru, zatímco u karetní výhody až do určitého stropu platí, že čím více, tím lépe, u tempa nic takového neplatí. Rychlost tempa nerozhoduje o výhře, podstatné je pouze si uvědomit, jaké tempo by měl balíček mít a tomu uzpůsobit výběr karet!. Např. pokud chci soupeře udolat pomocí karet typu Engulfing Flames, je prakticky nesmysl dávat si do balíčku Bazaar, který tempo hry zvyšuje, zatímco pro maximální efekt Engulfing Flames je dobré herní tempo co nejvíce zpomalit.

    U sesílací ceny karet je těžké dávat nějaké rady obecně. Celkově je dobré mít nejvíc karet za 3 a 4 zdroje, o něco méně pak za 2 a 5 zdrojů a jenom minimum karet za 1 a 6 zdrojů, ovšem důležité je přizpůsobit výběr karet tempu balíčku. Pozor na extrémy! Nespoléhejte na to, že Vás zachrání schopnost Vašeho hrdiny, když budete mít jenom drahé karty. Pokud poskytne soupeři příliš velký prostor v prvních kolech, jenom těžko budete získávat kontrolu nad hrou.

    Kontrola herní plochy
    Ovládnutí herní plochy je v podstatě základem k vítězství. Herní plocha v SE je rozdělena na dvě hlavní části - část s pomocníky (allies) a část podpůrnou, kam se sesílají zbraně, brnění a další podpůrné karty. Jak už jsem zmínil u tempa, hlavním cílem je dávat poškození soupeři. Většina balíčků k tomu využívá především pomocníků, mágové pak mají spoustu kouzel, ale najdou se i velmi specifické balíčky zcela bez pomocníků. Je dobré si uvědomit, na co se Váš balíček bude soustředit, nemůžete do jednoho balíčku naskládat karty, díky kterým budete zcela dominovat v části pomocníků, zároveň mít silné zbraně a brnění. Získat kontrolu nad herní plochou jde mnoha způsoby, zhruba je lze však rozdělit do dvou základních typů: Balíčky, které se snaží získat kontrolu přímo - sesílají velké množství pomocníků a podpůrných schopností - nebo nepřímo - nejdříve zlikvidují soupeřovi karty a až posléze sesílají karty vlastní. Většina balíčků se pohybuje někde mezi těmito extrémy, protože je těžké jen udržovat své pomocníky naživu a stejně obtížné je se jich zbavovat jen pomocí kouzel či jiných fíglů. Platí tedy, že i když budete mít balíček se spoustou pomocníků (15-20 řekněme), je dobré mít v balíčku aspoň jednu kartu (ve 4 kopiích), která Vás zbaví nepříjemných pomocníků soupeře.

    Poškození
    Jediným skutečným cílem ve hře je dávat dmg nepříteli, všechny tři výše zmiňované oblasti jenom podkreslují styl, kterým se rozhodnete soupeře zabít. Jinak řečeno, dát poškození soupeři není další postranní cíl, je to cíl, k jehož úspěšnému zvládnutí potřebujete získat karetní výhodu, tempo a především kontrolu nad herním polem. Právě proto je nesmyslné pálit ve 3. kole po soupeři Fireball, sice dáte zranění, ovšem ztratíte karetní výhodu a nezískáte tempo ani kontrolu nad herní plochou. Přestože v SE můžete hrát karty pouze ve svém kole, je SE bohatá na překvapení. Může se Vám jevit, že máte zcela pod kontrolou herní plochu a během dvou kol zabijete soupeře, když v tu chvíli sešle např. Tidal wave a najednou se ocitnete v defenzivě bez pomocníků a karet na ruce. Proto Vám doporučuji, abyste při konstrukci balíčku měli jak dostatek karet zajišťující Vám tempo, tak karetní výhodu a podle soupeře, se kterým budete hrát, hráli buď karty, které Vám zajistí tempo (např. proti mágům), nebo zvolili karty, které Vám poskytnou karetní výhodu za cenu zpomalení Vašeho tempa.

    Rozbor balíčku
    Pro začátečeníky pro lepší pochopení zde rozeberu balíček, se kterým hraju nejčastěji. V současnosti vypadá zhruba takto: http://shadowera.gondorian.com/deck1....3se060.2se160

    Jak už je na první pohled patrné, mám v něm mnoho silných potvor (celkem 10 pomocníků za sesílací cenu 5+), zatímco žádná potvora za 2 zdroje. Z toho jasně plyne, že můj balíček má pomalé tempo a tomu jsem uzpůsobil výběr karet. Mám tam 4x Gargoyla, skvělá defenzivní potvora, které se málokdo dokáže zbavit rychle. Další kartou, kterou zdržuji soupeře je schopnost mého hrdiny a 3x karta shadow font - kromě her s mágy mé hry trvají kolem 20 minut právě kvůli tomu, že soupeři ztěžuji možnost dát mi poškození. Jestliže mé herní tempo je pomalejší, karet na proliz mám mnoho - celkem 10 a pokud budu počítat Shadow knighta, tak 14. Nejužitečnější je samozřejmě WOTF kvůli kterému mám 20 karet pomocníků, za ním hned následuje Sac. lamb, kterou mám především na zbavení se mých potvor, které mi soupeř nějakým způsobem zablokoval - díky WOTF a Shadow Knightovi je pro mě lepší mít příšeru v hrobě než v polovičatém stavu ve hře, nehledě na to, že WOTF se se Sac. lamb dobře doplňují - dolíznout si 4 karty za kolo mi poskytuje slušnou taktickou výhodou (přestože ve skutečnosti měním v podstatě 2 karty za 4), navíc často mi přijde ta karta, kterou v daný moment potřebuji nejvíce. Wulven trackera tam mám jako další možnost jak si nalíznout karty - i když umře, můžu mít ve hře WOTF a líznout si za něj, ovšem cením si jeho možnosti zpomalit i tempo hry - má 4 životy, což není mnoho, ale i to někdy stačí, nehledě na to, že si na něj mnozí vyplítvají svá silná kouzla, takže nasazení Plasma Behemotha není tak obtížné :-) Kontrola herní plochy je to nejobtížnější a nejzajímavější na celém balíčku. Vzhledem k silným, ale drahým potvorám tam mám hned 8 karet, kterými se zbavuji dotěrných nepřátelských potvor - mohu si dovolit jimi plýtvat i na poměrně slabé potvory, jenom proto, abych získal kontrolu nad herní plochou. Samozřejmě, že nejsilnějším prvkem (který mě činí velmi slabým proti mágům), jak dosáhnout kontroly je schopnost Moonstalkera. Prostě ve chvíli, kdy mám dost zdrojů a shadow pointů, sešlu nějakou silnou potvoru a schovám jí, takže konvenční nepřítel se mi na ní jen těžko dostává. Proto tam mám 3xshadow font, abych v případě nouze, kdy soupeř má mnoho pomocníků na stole (či ještě v horším případě seslal Aeona), získal ještě kolo navíc. Proti některým soupeřům tam mám navíc Oglotha the Gluttona, který dokáže velmi snadno zlikvidovat slabé potvory a pokud jej soupeř včas nezlikviduje, s přehledem sundá cokoliv, co vyloží na stůl. A jak se vypořádávám s poškozením? Od toho mám především Plasma Behemotha, který má nejsilnější útok ze všech současných pomocníků - může v jednom kole dát až 7 dmg.

    Doufám, že jsem Vám příjemně zkrátil čekání na Dark Prophecies :-)

  2. #2
    Senior Member Snowstalker's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    134
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Blog Entries
    1
    Ahoj, pěknej článek, pokusím se ho tedy ale opravit a doplnit :-)

    První drobná chybička - ten první článek nepsal sh1va, ale já ;-)

    Karetní výhoda
    Karetní výhoda skutečně znamená mít vice karet než soupeř a znamená to možnost zahrát v jednom kole víc karet, na druhou stranu hrát v jednom kole co nejvíce karet nemusí být vždy automaticky správně. Samozřejmě, pokud hrajeme agresivní rush deck, chceme soupeře zahltit co nejvíce příšerama najednou, tak aby se prostě nestíhal bránit. Pokud ale máme tempo a board control, není pravděpodobně nejlepší vynášet všechny příšery na stúl pokud hrajeme proti Priestovi a múžeme čekat Tidal Wave nebo proti mágovi se Supernova. V takových případech je zkrátka výhodné schovat si nějaké to eso v rukávu.

    Bad Santa lze k získání karetní výhody využít také, ale jen pokud ho dobře zahrajete - tzn. když má soupeř víc karet než vy, tak aby si nemohl líznout všechny tři nebo aby si nemohl líznout na začátku svého kola.

    Se Shriek of Vengeance sice karetní výhodu nejdříve ztrácíte, ale zejména v pokročilé fázi hry ten jeden zdroj už nemusí hrát takovou roli. Pokud navíc zničíte Tome of Knowledge nebo Wizent`s Staff, pravděpodobně zabráníte získání mnohem větší karetní výhody soupeře.
    Lízání (karet z balíčku ) také není jediný způsob, jak lze karetní výhodu získat. V podstatě jí získáváme vždy, když se jednou vlastní kartou zbavíme dvou a více karet soupeřových - typicky Tidal Wave, Lightning Strike atd. Fireball nebo Assassination karetní výhodu nedávají, tam je to 1:1. S Retreat karetní výhodu ztrácíte, ale můžete získat tempo.


    Tempo a sesílací cena karet
    Tato část článku je imho docela zmatená, protože míchá dohromady dvě trochu jiné věci - "tempo" a "rychlost" balíčku jsou totiž dva různé pojmy, které spolu sice souvisí, ale nejsou vždy přímo úměrné, abych tak řekl.

    Rychlost - je skutečně ovlivněna tím, jak drahé karty v balíčku máme a čím je více těch lacinějších, tím je balíček také rychlejší. Čím je balíček rychlejší, tím snáze se nám podaří získat tempo na začátku hry.

    Tempo - jinými slovy iniciativa. Tempo má ten kdo diktuje hru, sesílá hrozby na které musí soupeř nějak reagovat. Tempo máte vy. pokud např. příšeru, soupeř ji zabije Fireballem. Vynesete další dvě, soupeř je obě zabije Lightning Strikem. Vynesete další, soupeř ji vrátí do ruky Retreatem a vynese vlastní. Na tu teď už musíte reagovat nějak vy, soupeř vám tempo právě přebral.

    Takže pokud máte velmi rychlý balíček, se kterým v prvním kole sesíláte Kristoffa, v druhém Puwena, ve třetím Jasmin, pak Aldona, Bazaar, War Banner atd., velmi pravděpodobně se vám podaří získat ze začátku hry těmito rychlými kartami tempo, ale velmi pravděpodobně vám brzy dojde dech a skončíte bez karet v ruce a v pokročilé hře vynášíte svoje malé potvory proti soupeřovým za 5 a víc, který nemá problém si s nimi poradit a vynáší další. Takže pokud soupeř úvodní nápor ustojí a tempo vám přebere, už ho těžko budete získávát zpátky. Pokud máte balíček pomalejší než soupeř, je to naopak, musíte přežít soupeřův tlak ze začátku hry a ve chvíli, kdy máte dost zdrojů snažíte se převzít kontrolu, hru ovládnout a soupeře zabít pak.

    Rychlý balíček tedy vždy neznamená i tempo.

    A tady se dostáváme k dalšímu dúležitému konceptu - Beatdown vs. Control Deck. Více ve známém článku Who's The Beatdown? Je sice o M:TG, ale platí i pro Shadow Eru.

    Kontrola herní plochy
    Board control je vlastně výsledkem karetní výhody a tempa a je více méně karetní výhodou přenesenou z ruky na stůl.


    Tak to je asi pro dnešek vše, pokud někdo další zase opraví a doplní mě, budu jedině rád.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •