Close

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member Snowstalker's Avatar
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    134
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Blog Entries
    1

    Lightbulb Základy strategie

    Ahoj,

    nejsem žádný horlivý přispěvatel na fóra, ale říkal jsem si, že by nebylo špatné trochu oživit českou sekci a zároveň dát pár tipů nováčkům, aby se rychleji propracovali na vyšší úroveň a ulehčit jim tak těžké začátky. Sám sice nejsem žádný expert, ale rating 240 mě snad k takovýmto základním radám snad už opravňuje, když se k tomu nemá nikdo povolanější. Připomínky a komentáře jsou vítány.

    Základy strategie

    40 karet v balíčku
    Čím víc karet v balíčku, tím hůř. Čím je jich méně, tím častěji a pravidelněji přicházejí ty nejlepší, ty, které opravdu potřebuješ. Redukuj balíček pokud možno na rovných 40 karet - vždy se najde nějaká, která je tam zbytečně nebo která tam není potřeba tolikrát. Sleduj, které karty dokáží vyhrát hru, které nic nepřinesou a které stejně nejčastěji obětuješ do zdrojů. Chce to trochu disciplíny, ale kýžený efekt se dostaví okamžitě.


    Karty ve správném počtu
    Čtyři nebo tři kopie v balíčku jsou nejčastěji ten správný počet. Čím víckrát karta v balíčku je, tím častěji ji dostanete a můžete použít. Karta, kterou máte 4x na začátku prijde do ruky na 50 %, do 3 kola na 60 % a do 5 kola na 70 %. Pokud máte v balíčku 8 kopií (originál a kartu podobnou, např. Puwen a Dirk), přijde některá z nich do 5 kola na 93 %.

    Dvě kopie dávám do balíčku těch karet, které potřebuji jednou na hru a/nebo nejsou pro hru tak klíčové, dá se většinou vyhrát i bez nich, ale proti určitým hrdinům jsou zas nezbytné (Ley Line Nexus apod.). Jednu kopii ve velmi specifických případech, jako je např. Eternal Renewal apod.


    Obětování
    Když nyní máš baliček o 40 kartách, držíš v ruce jen ty dobré, které opravdu potřebuješ a nastává dilema, co odhodit do zdrojů, protože karty v ruce rychle ubývají a nechce se ti zbavovat ničeho. V tom je ale kouzlo Shadow Ery a čím jsou tato rozhodnutí težší, tím víc mě osobně hra baví. 

V prvních kolech typicky obětuji karty, které A) jsou drahé (4-5 zdrojů a více) a stejně je nebudu v nejbližších kolech potřebovat. Mám je přeci v balíku v dostatečném počtu a můj balík je tenký, takže brzy jistě přijdou znovu. B) karty, které mám v ruce víckrát, eventuelně obojí současně. Ale pozor, není zase chytré obětovat v prvních kolech všechny Shadow Knighty, když se ti zrovna sešli :-)

    Od třetího někdy i od druhého kola už pomalu začínám obětovat malé potvory za 2 zdroje, pokud jich mám v ruce víc, protože stejně začínám vynášet ty větší, musím ještě jít ven se zbraní nebo brněním, je potřeba sestřelit soupeřovy příšery a tak už na ty malé stejně nemám čas.

    Také je třeba dávat pozor, proti komu hraji. Zatímco proti některým hrdinům můžeš třeba Ley Line Nexus nebo Shriek of Vengeance s klidem zahodit, např. proti Lanceovi a Sereně nebo některým mágům to může hodně bolet (Snow Sapphire). Podobě je třeba přemýšlet, jestli soupeř má možnost zničit např. moji Tome of Knowledge a mám si tedy držet záložní v ruce nebo jestli mi s jistotou vydrží až do konce hry a můžu tedy všechny další s klidem obětovat. To všechno chce trochu zkušenost s tím, jaké karty se v jakých balíčcích hrají méně, jaké více.


    Draw engine
    Neboli lízání. Čím více karet máš v ruce, tím vice máš možností jak hrát. Proto mám v každém balíčku dost karet, které mi pomáhají nalízávat - optimálně 6; 4x hlavní, případně 2 doplňkové. Tome of Knowledge a Wizent`s Staff jsou povinná výbava každého mága a priesta, jako lovec nebo wulven málokdy hraju bez Wrath of the Forest atd. Výhoda v počtu karet v ruce i na stole je pro úspěch zásadní a existuje víc technik než lízání, jak jí docílit, ale to už je pokročilejší téma. Pro začátek stačí, že „dolízávací“ karty jsou zásadní a ve hře mají prioritu - ideální výnos ve 4 kole. Karty jako Bazaar a Bad Santa je ovšem třeba využívat chytře a s rozvahou, tak aby nepomohly vašemu soupeři víc než vám.


    Hrát přesně (a spíš konzervativně)
    Je třetí kolo, já mám v ruce Fireball a soupeř nic na stole. Našiju to do něj nebo ne? Ne! Vždy když mi někdo takovýto FB přidělí za něj v duchu poděkuji a rád ty 4 damage snesu, protože vím, že soupeř toho bude v příštích kolech litovat. Zjistil jsem také právě, že mám velmi pravděpodoběn tu čest se slabým soupeřem s ratingem pod 200, možná pod 180. I když se jako mág soustředím na přímou damage, FB ve 3. kole je v 99 % případů blbost. Na domlácení soupeře Fireballama a Bleskama je času dost vždycky.

To vše souvisí s tím, že se vyplácí si kartu, kterou zahrát jěště nemusím nechat na později, kdy ji mohu potřebovat na jiné, důležitější ůčely než ztrestat soupeře ve 3 kole zbůhdarma Fireballem. Právě jste vyhodili kartu z okna a nic z toho. Soupeř porážce není o nic blíž a v příštím kole vynese Jasmine nebo v přespříštím Raven, kdy se ti ten FB bude hodit sakra víc.

    Zrovna tak se snažím s Lightning Strikem počkat, jestli se nenajdou vhodnější cíle než soupeřův Kristoffer a hrdina. Zkrátka se vyplácí rozdělovat damage uměřeně, tak aby co nejméně ran padlo vedle. Nevyplácat na soupeřovy příšery karty, když se jich můžu zbavit svými atd. To by bylo téma na celý článek, možná knihu a v tom je to největší umění. Tajný tip: Vaše životy jsou také zdroj, ze kterého se dá čerpat a často je lepší jich mít o několik méně, ale zato víc karet v ruce a víc informací o soupeřovi.


    Učit se od zkušenějších
    Podívejt se kdo zrovna hraje quickmatch a kdo má vysoký rating. Najdi si jeho hry a sleduj - jaké karty hraje a jak? Hledej hráče s ještě vyšším ratingem.

    Hledej na internetu úspěšné balíčky dobrých hráčů a testuj je. Dokážu s nimi vyhrávat? Proč fungují a v čem jsou lepší než ty moje? Jaká část úspěchu je dána obsahem balíčku a jaká mou vlastní hrou? Jaká štěstím.

Testovat cizí balíčky není žádná ostuda, učit se od zkušenějších je nutnost. A abych dokázal postavit vlastní balíček, který dobře funguje, potřebuju už jistou dávku zkušeností. Nelze čekat, že se svým prvním balíčkem objevím Ameriku.

    Není ale větší potěšení, než dát dohromady vlastní deck a vyladit ho k dokonalosti. Není větší zábavy než testovat všechny své nápady i za cenu hořkých porážek a zkoumat, k čemu by ta která karta, co se zdá být úplně k ničemu přeci jen mohla být dobrá. Je super vyhrávat s hrdinou, kterého moc nikdo nehraje, protože se zdá na první pohled slabší.


    Pokročilé strategie

    To co jsem napsal až sem není žádná rocket science a pokud se toho budeš držet, rychle by ses měl dostat na rating 220 a výš. Dál můžeš hledat např. na témata jako card advantage, tempo, iniciativa, who`s the beatdown atd. O Shadow Era toho ještě tolik napsáno nebylo, ale pokud hraješ Magic: The Gathering nebo s ním máš trochu zkušenost, máš výhodu, o tom toho bylo napsáno spoustu a většinu z toho lze převést i do SE.


    Tak to je pro dnešek vše. Kdyby byl zájem o rozvedení nejakého tématu, případně o téma jiné, dejte vědět, a když se najde čas, možná se k tomu někdy dostanu :-)

  2. #2
    Junior Member Black Mescaline's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    12
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Dobrej článek, jeden z prvních, který jsem tu četl když jsem před nedávnem začal hrát a určitě mi pomohl dostat se více do hry.
    IGN - TJ MescalineX

  3. #3
    Senior Member Drevo Triska's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Prague,CZE GMT+2
    Posts
    190
    Tournaments Joined
    3
    Tournaments Won
    0
    Blog Entries
    1

    spolupráce

    jo,rád bych ho pževzal sem... http://www.czechshadowerafansite.estranky.cz/

  4. #4
    Junior Member Black Mescaline's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Posts
    12
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Paráda, rád bych se nějak podílel na tvoření obsahu.

    + můžu hodit stránku k sobě do podpisu?
    IGN - TJ MescalineX

  5. #5
    Senior Member Drevo Triska's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Prague,CZE GMT+2
    Posts
    190
    Tournaments Joined
    3
    Tournaments Won
    0
    Blog Entries
    1
    jistě,akorát bych ji znovuvytvořil jinde,páč se z toho vyklubal trial a 420 kaček ročně do toho dávat nechci.

  6. #6
    Senior Member Drevo Triska's Avatar
    Join Date
    Nov 2011
    Location
    Prague,CZE GMT+2
    Posts
    190
    Tournaments Joined
    3
    Tournaments Won
    0
    Blog Entries
    1
    Last edited by Drevo Triska; 01-01-2013 at 11:53 PM.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    Prague, Czech republic
    Posts
    22
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Moc pěkný článek, jen tak dál =)

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    78
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Draw engine neboli lízání

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Moc pěkný příspěvek, nechceš napsat něco i mázích?

  10. #10
    DP Visionary 4Ak's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    868
    Tournaments Joined
    0
    Tournaments Won
    0
    Quote Originally Posted by Miall View Post
    Moc pěkný příspěvek, nechceš napsat něco i mázích?
    ....neeee, Magov je uz aj tak viac nez dost! xD ale seriozne, akeho hrdinu mas konkretne na mysli?
    "This is who I am, nobody said you had to like it."

    TJ 4Ak
    Vermilion Bird
    The Holy Beast of...
    Team Juggernauts

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •